ugly bag of mostly water

don’t keep sweatin’ what I do 'cause I’m gonna be just fine

  • 4 Posts
  • 901 Comments
Joined 2 years ago
cake
Cake day: December 19th, 2023

help-circle






  • Some thoughts:

    • Buy in bulk - if you compare unit prices, you’ll see the bulk version is usually cheaper
    • Make your own snacks - e.g., granola is pretty quick and easy to make at home
    • Try Aldi or Lidl
    • Give generic versions of things a try - a lot of the time they’re pretty close to the ‘real’ thing
    • Things that are convenient are usually more expensive. Just looking online quickly, I see the big tub of old-fashioned oats is $6.39 for 30 servings (=21¢/serving), vs a box of instant oatmeal at $3 for 8 servings (=38¢/serving). So to save money, choose the less convenient version.
    • Plan your meals before you shop, and pick up only what you need - this helps avoid impulse purchases

  • We’re 47 and 43, living in an exurb of Philly, and we cook at home 95% of the time (=20/21 meals weekly) and eat out once a week. Since it’s summer, we grill a bunch of protein and veggies - chicken, turkey burgers, and salmon, plus squash from our garden - every 5 days or so, and use that as a base for our lunches and dinners. That way each individual meal is quick to throw together and we’re not spending a bunch of time cooking every night.

    When we were young we did a lot of eating out and delivery, and I wish we hadn’t. Not to harsh your mellow, but restaurant food is mostly terrible for you. Loads of fat, sodium, and sugar, and often doesn’t meet your micronutrient needs (depending on what kind of food you’re getting). Cooking at home can be way healthier. And also better for your wallet!